قلمـــدان

جریان شناسی، بررسی و تحلیل اندیشه های سیاسی

قلمـــدان

جریان شناسی، بررسی و تحلیل اندیشه های سیاسی

قلمـــدان

برادر و خواهرم که در فضای سایبر می جنگی، با نیت قربه الی الله مطلب بنویس. بدانکه تو مصداق "و ما رمیت اذ رمیت..." هستی.
همسنگرم تو که از میدان مین گناه عبور میکنی، بصیرتت را بالا ببر تا مورد هجوم ترکش ها قرار نگیری.
رابطه خودت را با خدا زیاد کن، با اهل بیت علیهم السلام یکی شو و در این راه گوش به فرمان ولی امر باش و خودت را برای سربازی در رکاب امام زمان (عج) آماده کن.

"لطفا بـا ارائه نظــــــرات خود راهگشای من در بهتر شدن مطالب وبلاگ باشید."

جز 100 وبلاگ برتر در سال 92

 • ۳
 • ۰

وعده‌ های انتخاباتی روحانی فقط محدود به اقتصاد نیست. یازدهمین رئیس جمهور ایران که به سیاست‌ های فرهنگی، دیپلماتیک و داخلی دو دولت گذشته انتقاد داشت، با تکرار این جمله که «هر کس می‌خواهد وضع ۸ سالی که گذشت ادامه یابد به من رای ندهد» دولتش را یادآور دولت آیت الله هاشمی و دولت حجت الاسلام خاتمی معرفی کرده بود. روحانی پیش از انتخابات وعده‌ های زیادی به مردم داده بود که باید دید چقدر این وعده‌ ها به عمل نزدیک می‌شوند.

 

 • اقتصاد

مردم در همان ۲ ماه اول آثار کارهای انجام‌شده را می‌ بینند. برای از پیش روی برداشتن مشکلات اقتصادی برنامه یک‌ ماهه، ۳ماهه، یک‌ ساله و ۴ساله در نظر گرفته‌ ایم.

اساس برنامه‌ اقتصادی من بر دو محور «تولید ثروت ملی» و «توزیع عادلانه ثروت» استوار است. اگر بتوانیم ثروت ملی را افزایش دهیم، می‌ توانیم زندگی و معیشت مردم را بهبود بخشیم.

یارانه افرادی که دارای حقوق ثابت هستند مثل کارگران و کارمندان باید تقویت شود.

در نظر داریم در دولت تدبیر و امید در کنار یارانه نقدی،‌ باید یارانه کالایی به مردم داده شود تا دهک‌ های پایین و قشر ضعیف دغدغه نداشته باشند.

صدقه گرفتن افتخار نیست صدقه دادن افتخار است؛ مردم نیاز ندارند دست به سوی دولت دراز کنند بنابراین من کاری می‌ کنم که دولت به سوی مردم دست دراز کند.

اساس اقتصاد دولت تدبیر و امید دادن آرامش و برداشتن نگرانی از مردم است، این دولت به دنبال این مسئله است که رونق اقتصادی آنچنان برقرار شود که مردم درآمد سرشار داشته و اصلا نیازی به ۴۵ هزار تومان نداشته باشند.

ما می‌ توانیم در یک زمان کوتاه تحول اقتصادی در کشور بوجود آوریم و در آن تحول اقتصادی بتوانیم با اینجاد یک دوره تنفس به کارخانه‌ ها و مراکز تولیدی که امروز مشکل دارند، مشکلات آنها را در آن مدت کوتاه حل و فصل کنیم‌.

در این دولت برای  بیماران صعب العلاج کارت هوشمند صادر شده و هزینه درمانشان بر عهده دولت خواهد بود، همچنین دانشجویان دانشگاه ها نیز در فضایی امن و آزاد تحصیل کرده و زنان نیز دارای حقوق اجتماعی برابر مردان خواهند بود و تمامی دختران و بانوان در محیطی امن به زندگیشان ادامه خواهند داد.

امروز ۵ میلیون نفر در کشور ما فاقد بیمه خدمات درمانی هستند که باید بتوانیم این بیمه را توسعه داده و همگانی کنیم. تمام مردم ایران باید از بیمه خدمات درمانی برخوردار شوند و زیر پوشش بیمه قرار گیرند تا مخارج سنگین درمان تعادل یابد.

 

 • اشتغال

برنامه اقتصادی من حل معضل اشتغال به خصوص برای تحصیل‌کرده‌هاست.

دولت تدبیر و امید نخواهد گذاشت این همه جوان بیکار در این کشور حضور داشته و چندین میلیون معتاد به خاطر نداشتن نشاط و شادی به شادی های کاذب روی آورند.

بیکاری امروز تنها مشکل اقتصادی نیست بلکه مشکل اجتماعی و خانوادگی و معضل فرهنگی است و ده‌ها معضل دیگر به همراه دارد. مشکل بیکاری که باعث شده است از هر ۵ ازدواج یکی به طلاق منجر شود. با رونق اقتصادی این کار به راحتی امکان‌پذیر است.

دانشجویان باید با صنعت و کشاورزی آشنا شوند تا بلافاصله بتواند بعد از فارغ‌التحصیلی شغل پیدا کنند.

من بیمه ویژه ای را  برای زنان آسیب دیده تشکیل خواهم داد و همچنین یک وزارت امور بانوان در دولت تدبیر و امید پیش‌ بینی کرده‌ ایم تا حقوق تضییع شده را به آنان برگردانیم.

 

 • سیاست

با وجود اینکه اهل تسلیم در برابر بیگانگان نیستیم اما اهل تقابل و ماجراجویی نیز نخواهیم بود و در سیاست خارجی راه تعامل سازنده با جهان را در پیش می گیریم و در این دولت اعتدال و اخلاق جایگزین افراط و خودسری می شود.

دشمن با بهانه‌ های مختلف اجماعی را علیه ما بین قدرت‌ ها به وجود آورده و ما هم باید با تلاش و فعالیت و مذاکره جدی بتوانیم این اجماع را بشکنیم و آن فاصله‌ های لازم را بین آنها به وجود آوریم و فضای تنفس ایجاد کرده و گام به گام با تحریم‌ های یک جانبه و تحریم‌ های بین‌المللی مقابله کنیم. به دلیل تجربه‌ فراوانی که دارم معتقدم  که این کار قطعا شدنی است؛ اگرچه یک شبه امکان‌ پذیر نیست اما باید قدم به قدم پا را پیش بگذاریم و به سمت حل معضلات و ایجاد فاصله بین قدرت‌ ها حرکت کنیم.

باید با ۱۵ کشور همسایه روابط صمیمانه برقرار کنیم. با برخی کشورهای همسایه روابط مناسبی نداریم که باید با اتخاذ تدابیر روابط را بر اساس اولویت بهتر کنیم.

اکنون نمی‌توان گفت می‌خواهیم با آمریکا تنش‌ زدایی کنیم چون ما در مرحله تخاصم و تهدید هستیم. ۸ یا ۱۰ سال پیش می‌ توانستیم بگوییم تنش‌ زدایی اما اکنون باید بگوییم روابط را به تنش‌ زدایی برسانیم.

ارزش پاسپورت ایرانی در خارج از کشور علامت نوع رابطه ما با دنیاست. اگر روابط ما با آن کشورها صمیمی و در راستای ایجاد احترام باشد و بر مبنای احترام متقابل روابط گرمی با آنها داشته باشیم می‌ توان به ارزش پاسپورت پی برد.

ما باید کاری کنیم تمام ایرانیان به راحتی به ایران بیایند و بازگردند. من به دنبال این هستم که ایرانی هایی که مشکل دارند نیز بتوانند برای مدت کوتاه به ایران بیایند و بازگشت آنها تضمین شده باشد. همه ایرانیان خارج از کشور سفیران ایران در جهان هستند و باید بدانند که بین آنها و ایرانیان مقیم کشور از نظر حقوق شهروندی فرقی نیست.

مسئله آزادی بیان و نقد دولت بسیار مهم است زیرا هیچ کشوری بدون آزادی نمی‌ تواند به توسعه دست یابد.

توسعه اقتصادی بدون نقد سیاسی امکان‌ پذیر نیست. نقد می‌ تواند موجب تصحیح خطا و اشتباه دولت شود، نقد حق و وظیفه مردم است و همه دولت‌ ها به خصوص دولت تدبیر و امید از نقد استقبال می‌کنند. من مردم را به نقد دعوت می‌ کنم و این آزادی در دولت نیز ادامه دارد.

 

 • فرهنگ

زمانی که فرهنگ ما دولتی است، مسائل ما حل و فصل نخواهد شد.

چرا فرهنگ باید دست دولت باشد؟ درست است دولت باید سیاستگذار باشد و حمایت کند و اولین حمایتش در ایجاد قوانین شفاف و فضای امن باید باشد اما فرهنگ باید به صاحبان اصلی یعنی از اصحاب هنر خود واگذار شود و از آنان حمایت شود.

ما باید رفتار دینی را ترویج کنیم و به سراغ باورها برویم. اینقدر بر بایدها تکیه نکنیم. هر روز یک بخشنامه و دستورالعمل صادر نکنیم. اگر باورهای دینی را تقویت کنیم، مردم می‌ دانند چطور فرهنگ را تقویت کنند.

باید به رسانه‌ ها و مطبوعات آزادی بدهیم وقتی به آنها آزادی دادیم باید جلوی فساد را بگیریم نباید به نهادهای رسمی اکتفا کنیم.

در دولت تدبیر شاهد تاسیس فرهنگستان زبان وادب آذری خواهیم بود، آذربایجان چشم و چراغ ایران بوده و اسطوره های انقلابی چون ستارخان، باقرخان از این مرز و بوم سر بر آورده اند.

در حقوق شهروندی ترک، فارس، بلوچ، ترکمن همه با هم برابرند. بدانید همه دست به دست هم خواهیم داد و نخواهیم گذاشت راه ۸ سال پیش ادامه پیدا کند.

پهنای باند اینترنت در شأن ایرانیان نیست. دنیای امروز دنیای ارتباطات است اما متاسفانه در کشور عده‌ای در دنیای قرن نوزدهم سیر می‌ کنند.

موضوع دانشجویان خارجی باید حل شود به طوری که دانشجویان دوره کارشناسی به کشور برگردند و ادامه تحصیل دهند و دانجشویان دوره ارشد و دکترا نیز مشکل مالی نداشته باشند.

اصلاح نظام اداری جزء اولویت‌ های من است زیرا با اصلاح نظام اداری جلوی فساد‌ها گرفته می‌ شود و آزادی رسانه‌ ها نیز یکی دیگر از عوامل برای جلوگیری از فساد است.

کاری می‌ کنیم که همه زندانی‌ ها آزاد شوند. اگر اعتدال در کشور حاکم شود و افراط‌ گرایی را به انزوا ببریم، نیازی نخواهد بود که در کشور عدل و اعتدال زندانی باقی بماند.

کاری خواهم کرد با کمک پلیس زحمتکش کشور در سراسر خیابان‌ ها امنیت واقعی مستقر شود. باید دختران ما در خیابان ها احساس امنیت کنند. بنده نخواهم گذاشت که ماموری بی‌نام‌ و نشان از کسی سوالی کند. دختران جامعه خود حافظ عفاف و حجاب هستند. همه مسئولین کشور باید احساس کنند که فرمانروای کشور ملت است و بس.

نظرات (۷)

 • قدیر کیانی
 • میزگرد:
  دلایل شکست اصولگرایان چه بود؟
  http://makin.blog.ir/page/Roundtable
  سلام آقاسید...
  انشاالله ایران و ایرانی باعث فخر اسلام بشه و الگوی جهانی....
  مصلحت بود که نعره  تقلب تقلب هشتادوهشتی ها دیگه گوش عالمو کر نکنه!!!!!!!!!!
 • سید میلاد موسوی
 • پیام روز: تا خدا هست، هیچ دلیلی برای نا امیدی نیست

  درود فراوان؛
  + روش های مطالعه
  بروز شدیم..
  سلام سید جون
  قرآن می فرماید : یا ایها الذین آمنوا لم تقولون ما لا تفعلون
  انشالله که ایشون اینطوری نباشه
  یاعلی
  پاسخ:
  سلام برادرم. ان شاالله
  سلام
  خسته نباشید
  برایتان آرزوی موفقیت دارم
  سلام
  خوبه که این وعده ها تکرار بشه تا فراموش نشه...
  ممنون بابت این یادآوری.
  در پناه حق.
  سلام با پستی با عنوان در احد چه گذشت به روزم