قلمـــدان

جریان شناسی، بررسی و تحلیل اندیشه های سیاسی

قلمـــدان

جریان شناسی، بررسی و تحلیل اندیشه های سیاسی

قلمـــدان

برادر و خواهرم که در فضای سایبر می جنگی، با نیت قربه الی الله مطلب بنویس. بدانکه تو مصداق "و ما رمیت اذ رمیت..." هستی.
همسنگرم تو که از میدان مین گناه عبور میکنی، بصیرتت را بالا ببر تا مورد هجوم ترکش ها قرار نگیری.
رابطه خودت را با خدا زیاد کن، با اهل بیت علیهم السلام یکی شو و در این راه گوش به فرمان ولی امر باش و خودت را برای سربازی در رکاب امام زمان (عج) آماده کن.

"لطفا بـا ارائه نظــــــرات خود راهگشای من در بهتر شدن مطالب وبلاگ باشید."

جز 100 وبلاگ برتر در سال 92

 • ۲
 • ۰

یکی از مهمترین وعده‌های تبلیغاتی حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب ایران پیش از انتخابات ریاست جمهوری 24 خرداد، برداشته شدن تحریم ‌های اقتصادی علیه ایران همزمان با تاکید بر حق مسلم کشورمان برای دست‌ یابی به انرژی صلح‌ آمیز هسته‌ ای بود. موضوعی که وی در نخستین کنفرانس خبری پس از پیروزی نیز بر آن تاکید و بر برداشته شدن گام ‌های عملی در این زمینه همراه با شفاف سازی در پرونده هسته ‌ای ایران تصریح کرد. که در زیر اشاره ای داریم به تمامی تحریم هایی که در دوران دولت دهم بر ایران اعمال شد:

سال

تاریخ اعمال تحریم

نهاد/ کشور تحریم کننده

جزئیات تحریم

سال 1389

89/3/19

شورای امنیت سازمان ملل

*ایران نبایستی نفعی در هیچ فعالیت اقتصادی در یک کشور دیگر شامل، استخراج معدن­ اورانیوم، تولید یا استفاده از مواد و فناوری هسته­ ای کسب نماید.

*تمام دولت­ ها باید از ارائه، فروش یا انتقال تانک­ های جنگی، وسایل نقلیه زرهی، سیستم­ های توپخانه­ ای کالیبربالا، هواپیما­های نظامی، بالگردهای تهاجمی، کشتی­ های جنگی، موشک یا سیستم­ های موشکی جلوگیری کنند.

*دولت­ ها باید تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از انتقال فناوری­ ها یا مساعدت­ های تکنیکی مربوط به موشک­ های بالستیک قادر به حمل تسلیحات هسته­ ای، را اتخاذ نمایند.

*همچنین قطعنامه مشتمل بر مقرراتی برای کمک به قطع استفاده ایران از نظام مالی بین­المللی است. علی­ الخصوص بانک­ های ایرانی که ممکن است برای تامین مالی فعالیت­ های اشاعه و هسته­ ای مورد استفاده قرار گیرند.

*قطعنامه به دولت­ ها در رابطه با ارتباط بالقوه میان درآمدهای بخش انرژی ایران و فناوری­ های مربوط به انرژی و اشاعه هشدار داده و پانلی را برای کمک به نظارت و تضمین اجرای تحریم­ ها تاسیس می­ نماید.

89/10/24

آمریکا

وزارت خزانه‌ داری آمریکا در اقدامی 24 شرکت کشتیرانی بین‌ المللی را بعلت تجارت با ایران تحریم کرد.

89/08/07

آمریکا

آمریکا تحریم‌ های جدیدی را علیه 37 شرکت اروپایی و 5 نفر از شهروندان ایرانی که گفته می‌شود در بخش کشتیرانی ایران فعالیت دارند، اعمال کرده است.

89/03/08

مجلس نمایندگان آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه تحریم آندسته از شرکت‌ هایی که با ایران معاملات تجاری دارند را به تصویب درآورد.

89/03/27

آمریکا

این اقدامات ضد ایرانی آمریکا در برگیرنده "پست‌ بانک ایران" می‌شود و وزارت خزانه‌ داری آمریکا همچنین اقداماتی را علیه چندین شرکت کشتی‌ رانی ایران اتخاذ کرده است و 22 شرکت نفتی، انرژی و بیمه که توسط دولت ایران اداره می‌شود و در ایران و بخش‌ های مختلف جهان از جمله لندن، سنگاپور و دبی فعالیت می‌ کنند را مورد هدف قرار داده است.

سال 1390

90/11/03

اتحادیه اروپا

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در راستای اعمال فشار بیشتر بر ایران بمنظور وادار کردن کشورمان به صرفنظر از برنامه هسته‌ ای خود، با اعمال تحریم تدریجی بر نفت ایران و بانک مرکزی موافقت کردند. طبق توافق اعضای اتحادیه اروپا، از این پس انعقاد هرگونه قرارداد جدید از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با بخش نفتی ایران ممنوع خواهد بود و تمامی قراردادهای جاری میان اروپا و بخش نفت ایران نهایتا تا اول ژوئیه لغو خواهد شد.

90/12/10

آمریکا

وزارت خزانه‌ داری آمریکا بانک دوبی را به خاطر آنچه کمک به ایران در راستای فرار از تحریم‌ های بین‌المللی خوانده است، تحریم کرد.

90/11/04

آمریکا

وزارت خزانه‌ داری آمریکا در اقدامی پس از تصویب تحریم‌ هایی علیه بانک مرکزی ایران، تحریم‌ هایی را علیه بانک تجارت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

90/11/28

آمریکا

وزارت خزانه‌ داری آمریکا در اقدامی وزارت اطلاعات ایران را به دلیل آنچه که آن را حمایت از دولت سوریه خواندند در لیست تحریم‌ های آمریکا قرار داد. طبق این تحریم‌ ها،دارایی‌ های وزارت اطلاعات ایران توقیف شده و به مقامات این وزارتخانه برای سفر به آمریکا روادید داده نمی‌ شود.

90/10/11

آمریکا

اوباما تحریم بانک مرکزی ایران را امضا کرد. بر این اساس، شرکت‌ های خارجی را که با بانک مرکزی ایران دست به معامله بزنند، مشمول جریمه خواهند شد.

90/09/10

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در اقدامی خصمانه، بیش از 180 شرکت و شخصیت ایرانی را در فهرست تحریم‌ های خود قرار داد. علت این تحریم‌ ها مخالفت ایران با خواسته‌ های بین‌المللی برای توقف برنامه هسته‌ ایش خوانده شده است.

90/09/22

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا طی بیانیه ای اعلام کرد که دو مقام نظامی ایران"حسن فیروز آبادی" رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح و "عبدالله عراقی" جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه را تحت تحریم قرار داده است.

90/09/30

آمریکا

وزارت خزانه‌ داری آمریکا روز گذشته اعلام کرد که اقدامات تحریمی علیه ایران در زمینه ۱۰ شرکت کشتیرانی اعمال خواهد شد.

90/07/27

انگلیس و کانادا

کانادا و انگلیس در اقدامی بحث برانگیز 5 تبعه ایرانی را در ارتباط با سناریوی ترور سفیر عربستان در واشنگتن تحت تحریم قرار دادند. این پنج نفر شامل "منصور ارباب سیار"، 56 ساله، شهروند آمریکا که دارای پاسپورت ایرانی است و "غلام شکوری" عضو نیروی سپاه قدس، دارایی‌های "حامد عبداللهی" افسر ارشد سپاه قدس، "عبدالرضا شهلایی" و "قاسم سلیمانی" از فرماندهان سپاه قدس هستند.

90/10/02

سوئیس

سوئیس اعلام کرد که دارایی‌ های ۱۸۰ شخص حقیقی و شرکت را مسدود می‌ کند.

 

90/06/02

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا سپاه قدس ایران را به دلیل آن چیزی که از آن به عنوان پشتیبانی از حکومت سوریه در سرکوب معترضان در این کشور خوانده، تحریم کرد. این اتحادیه نام 15 فرد و 5 نهاد را از جمله سپاه قدس را در فهرست تازه تحریم‌ های خود در ارتباط با وقایع سوریه قرار داده است.

90/04/02

آمریکا

آمریکا تحریم‌ هایی را علیه شرکت "ایران ایر" اعمال کرد و آمریکایی‌ ها را از انجام هرگونه معامله با این شرکت هواپیمایی منع کرد.

90/04/03

آمریکا

وزارت خزانه‌ داری آمریکا بزرگترین شرکت حمل و نقل هوایی ایران (ایران ایر) و یکی از مهمترین اپراتورهای کشتیرانی در بنادر ایران را تحریم کرد.

90/04/03

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا بدون ارائه حتی یک سند سه تن از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به اتهام دخالت در امور داخلی سوریه در لیست تحریم‌ های جدید خود قرار داد. بر این اساس حساب‌ های این افراد مسدود و ورودشان به خاک اتحادیه‌ اروپا ممنوع شده است. سردار سرلشگر "محمد علی جعفری"، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار "قاسم سلیمانی" و "حسین طائب" در فهرست تحریم‌ های جدید اتحادیه‌ اروپا قرار گرفتند.

90/04/06

رژیم صهیونیستی

رژیم صهیونیستی در اقدامی که بیشتر تبلیغاتی به نظر می‌ رسد برخی شرکت‌ ها را برای قطع تجارت احتمالی آنان با ایران تحریم و ادعا کرد با این اقدام ایران را تحریم کرده است.

90/04/09

آمریکا

اسماعیل احمدی‌ مقدم فرمانده نیروی انتظامی و احمد رضا رادان معاون وی به بهانه آنچه کمک به سوریه عنوان شده است، در لیست تحریم قرار گرفته‌ اند.

90/01/23

اتحادیه اروپا

وزیر امور خارجه انگلیس گفت اتحادیه اروپا با اعمال تحریم بر 32 مقام ایرانی به دلیل آنچه نقض حقوق بشر خوانده شده، موافقت کرده است.

سال 1391

91/1/23

اتحادیه اروپا

وزیران امور خارجه 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در اجلاس خود در بروکسل تصمیم گرفتند واردات نفت از ایران به کشورهای اروپایی را تحریم کنند.

91/04/23

آمریکا

۵۰ شرکت و موسسه مالی ایران با هدف مقابله با برنامه موشک‌ های بالستیک ایران مورد تحریم قرار گرفت. این موسسات از وزارت دفاع ایران، نیروهای مسلح و سازمان صنایع فضایی ایران، شرکت خطوط کشتیرانی ایران و سپاه پاسداران اتقلاب اسلامی ایران هستند. علاوه بر آن، "شرکت نفتکش ملی ایران" به همراه 58 کشتی و 27 موسسه و نهاد وابسته به آن در میان این تحریم‌ ها قرار دارند.

91/01/05

اتحادیه اروپا

وزیران خارجه اتحادیه اروپا 18 نام جدید را در "لیست سیاه" ایران گنجانده‌اند. ورود این افراد به اتحادیه اروپا ممنوع است و حساب‌های بانکی آنها در این اتحادیه نیز توقیف می‌ شود.

91/01/09

آمریکا

یک شرکت هواپیمایی و سه تن از فرماندهان نظامی ایرانی در فهرست تحریم‌های ایالات متحده بر ضد ایران قرار گرفتند.

91/12/21

اتحادیه اروپا

وزرای خارجه اتحادیه اروپا ضمن تمدید تحریم‌های علیه مقامات ایرانی، نام 9 شخصیت ایرانی دیگر را نیز به لیست سیاه خود اضافه کردند. فرادی که نام آن‌ها در این لیست باشد، از ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا منع شده و حساب‌ های آن‌ها در بانک‌های اروپایی مسدود می‌ شود.

 

91/11/18

آمریکا

وزارت خزانه‌ داری آمریکا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و «عزت‌الله ضرغامی» رئیس آن را تحت تحریم‌های جدید خود قرار داد.

91/10/01

سازمان ملل

شورای امنیت سازمان ملل متحد 2 شرکت ایرانی را به اتهام آنچه صادرات تسلیحات به سوریه خوانده شده، تحریم کرد.

91/10/01

آمریکا

وزارت خزانه‌ داری آمریکا 4 شرکت و یک شهروند ایرانی دیگر را به اتهام ارتباط با برنامه هسته‌ ای و موشک‌های بالستیک ایران در لیست تحریم‌ های خود قرار داد.

سال 1392

92/03/10

آمریکا

8 شرکت پتروشیمی تحت تحریم های آمریکا قرار گرفتند. این نخستین بار است که واشنگتن صنعت پتروشیمی ایران را تحریم می‌ کند و منبع گسترده‌ ای از درآمدهای خارجی ایران پس از نفت را هدف قرار داده است.

92/02/20

آمریکا

وزارت خزانه‌ داری آمریکا یک بانک مشترک ایران و ونزوئلا را تحریم کرد.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

صالح اوسطی

نظرات (۵)

 • سید میلاد موسوی
 • دکترپرویز خانلری: مایه کار و سرمایه افتخار هنرمند، اندیشه اوست.
  درود به شما؛
  امیدوارم حالتان خوب باشد؛
  با نوشته ای با سرنوشتار پاسخ پرسش هایی درباره آیین زرتشت؛ بروز شدیم.
 • کوثر ✜عاشق شهید همّت✜
 • سلام بزرگوار
  به روزم.

  اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم احفظ قائدنا امام الخامنه ای
  اللهم ارزقنا شهادة فی سبیلک
  سلام
  ممنون از مطلبتون .
 • نیما انصاری
 • سلام دوست
  شرمنده دیگه هر روز بدون اجازه به وبلاگت سر میزنم.
  قابل دونستی بیا و مطالب ما رو هم مزین کن!
  یاعلی

  آموزنده»
  جواب کار فرهنگی باطل، کار فرهنگی حق است. رهبر انقلاب
  آپم