قلمـــدان

جریان شناسی، بررسی و تحلیل اندیشه های سیاسی

قلمـــدان

جریان شناسی، بررسی و تحلیل اندیشه های سیاسی

قلمـــدان

برادر و خواهرم که در فضای سایبر می جنگی، با نیت قربه الی الله مطلب بنویس. بدانکه تو مصداق "و ما رمیت اذ رمیت..." هستی.
همسنگرم تو که از میدان مین گناه عبور میکنی، بصیرتت را بالا ببر تا مورد هجوم ترکش ها قرار نگیری.
رابطه خودت را با خدا زیاد کن، با اهل بیت علیهم السلام یکی شو و در این راه گوش به فرمان ولی امر باش و خودت را برای سربازی در رکاب امام زمان (عج) آماده کن.

"لطفا بـا ارائه نظــــــرات خود راهگشای من در بهتر شدن مطالب وبلاگ باشید."

جز 100 وبلاگ برتر در سال 92

۷ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۲ ثبت شده است

 • ۵
 • ۰

باتوجه به اعلام نظر شورای محترم نگهبان در ساعات آینده برای صلاحیت یا عدم صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری و تحرکات برخی از طرفداران کاندیداها بر آن شدم تا به بازخوانی فرمایشات بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی(ره)، بپردازم.

امام خمینی (ره) بارها در سخنرانی های خود با تاکید بر فصل الخطاب بودن نظر شورای نگهبان و لزوم پذیرش آن توسط همه گروه‌ها، احزاب و افراد تاکید ورزیده‌اند.

حضرت امام با تاکید بر اعلام نظر قاطع شورای نگهبان و اهمیت ندادن به هجمه ها در حمایت عده ای خاص و بظاهر مترقی و در نظر گرفتن خداوند و اسلامی بودن قوانین و رای ها فرمودند: ...به هیچ وجه گوش به حرف عده‌ ای که می خواهند یک دسته کوچک مردم ما خوششان بیاید و به اصطلاح مترقی هستند، ندهید، قاطعانه با اینگونه افکار مبارزه کنید.

 • ۴
 • ۰

سوالی کهنه دارم، مگر تو کیستی و چیستی؟ چرا تو را افراطی و احساسی خطاب می کنند؟ چرا تو را حتی کارشناس سیاسی نمی دانند؟ چرا توصیه می کنند در سیاست دخالت نکنی؟ جرم تو چیست؟ 

جرم تو آن است که آرمان امام خمینی و امام خامنه ای را بر سر دست گرفته ای و پایداری بر آن را سرلوحه مرامت قرار داده ای. جرم تو آن است که با دو دسته سر سازش نداری، اول با کسانی که به معنای حقیقی کلمه، الله نمی گویند و لوازم گفتن الله را تا همه عرصه های زندگی فردی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و... درک نمی کنند یا بدان پایبند نیستند و دوم با کسانی که تاب و تحمل استقامت و پایداری حتی تا مواجهه شدید فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و .... با استکبار برای دهها و صدها سال را ندارند.

 • ۳
 • ۰

اگر می خواهید بدانید کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در کدام جریان سیاسی قرار دارند به اینفوگرافی تهیه شده در ادامه مطلب رجوع بفرمایید.

 • ۳
 • ۰

درس هایی از فتنه 88

با گذشت بیش از سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، رخدادهای قبل و بعد از رقابت های سیاسی نشان داده است که همچنان نهادمندسازی رفتارهای سیاسی در جامعه با معضل مواجه است. در این میان می توان به فتنه‌ بزرگ سال ۸۸ که هدفی جز برهم زدن نظام اسلامی را نداشت، اشاره کرد که به رغم تلخی و هزینه های آن مانند همه پدیده‌ های سیاسی اجتماعی، در بر دارنده درس‌ هایی بی‌ نظیر برای نسل‌ های امروز و آینده می باشد. شاخص نبودن سابقه در انقلاب اسلامی، برنامه ریزی های مکرر دشمن برای فتنه هایی جدید، امید دشمن به فروپاشی نیروها از درون، اولویت داشتن بصیرت، هوشیاری مردم در برابر تحریکات و القائات رسانه‌ های بیگانه، دوری از بد اخلاقی ها، تهمت ها و سیاه نمایی، اعلام برائت از حمایت دشمنان، خویشتن ‌داری کاندیداها در برابر فضای ملتهب انتخاباتی، مطیع و پایند بودن به قانون تحت هر شرایطی و موارد بسیاری از همین دست  را می توان از درس های این دوره دانست.

 • ۴
 • ۰

در ساعت پایانی آخرین روز ثبت نام نامزدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری تقریبا تمام سلائق چپ، راست، میانه، اصولگرا، اصلاح طلب و سرانجام انحراف آمدند. ساختمان وزارت کشور، شاهد نادرترین صحنه اقدام غیر قانونی و لشکر کشی بزرگی از دولتی ها بود. مجری انتخابات مبلغ یک نامزد شد که در نوع خود اقدامی بیسابقه بود.

اما چرا این اتفاق رخ داد؟ مگر رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور بعد از مقام معظم رهبری نیست؟

 • ۳
 • ۰

امروزه که برخی از سیاستمداران کشور سخن از گفتگو و مذاکره مستقیم با امریکا  را سر می دهند و هر کدام می خواهند سهمی در برقراری روابط داشته باشند، لازم و واجب است تا خیانت های ایالات متحده امریکا  به جمهوری اسلامی ایران را برای خود خوب مرور کنند، تا درک کنند که چرا امام خمینی (ره) فرمودند: امریکا  می خواهد ما را از بین ببرد، می خواهد ما را مستعمره کند و تمام حیثیت ما را، حیثیت اسلامی ما را، حیثیت ملی ما را، و ذخایر ما را، می خواهد از بین ببرد(1). و یا مقام معظم رهبری فرمودند: مینشینند آقایان وراجى کردن و حرف زدن و استدلال کردن، که نبود رابطه‌ با امریکا براى ما مضر است. نه آقا! نبود رابطه‌ با امریکا براى ما مفید است. آن روزى که رابطه‌ با امریکا مفید باشد، اول کسى که بگوید رابطه را ایجاد بکنند، خود بنده هستم(2). و شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که چرا و چگونه رابطه جمهوری اسلامی با امریکا قطع شد؟ و چرا در روزهای انقلاب اسلامی صدای مرگ بر امریکا  در جای جای کشور طنین انداز شد؟

 • ۳
 • ۰

افشای طرح انفجار اخیر در خط راه آهن در کانادا و برخی گمانه زنی ها در این زمینه موجب شد که بار دیگر موضوع روابط ایران و کانادا مورد توجه قرار گیرد. برخی رسانه های غربی مدعی شده اند که در طراحی این انفجار اعضای القاعده دخالت داشته اند و بنا بر ادعای این مقامات، این افراد، روابطی نیز در ایران داشته اند. ماندی، سفیر سابق کانادا در تهران در خصوص اتهامات جدیدی که مطرح شده، اظهار داشت: این اتهامات گیج کننده هستند. وی افزود: در سال 2007 که در ایران حضور داشتم، ایران به هیچ وجه به اعضای القاعده اجازه فعالیت نمی داد و دو طرف دشمن یکدیگر به نظر می رسیدند. ماندی ادامه داد: در صورتی که اتهامات جدید صحت داشته باشد، موضوعی جدید و پیچیده برای آمریکا و کانادا خواهد بود. وی تاکید کرد: