قلمـــدان

جریان شناسی، بررسی و تحلیل اندیشه های سیاسی

قلمـــدان

جریان شناسی، بررسی و تحلیل اندیشه های سیاسی

قلمـــدان

برادر و خواهرم که در فضای سایبر می جنگی، با نیت قربه الی الله مطلب بنویس. بدانکه تو مصداق "و ما رمیت اذ رمیت..." هستی.
همسنگرم تو که از میدان مین گناه عبور میکنی، بصیرتت را بالا ببر تا مورد هجوم ترکش ها قرار نگیری.
رابطه خودت را با خدا زیاد کن، با اهل بیت علیهم السلام یکی شو و در این راه گوش به فرمان ولی امر باش و خودت را برای سربازی در رکاب امام زمان (عج) آماده کن.

"لطفا بـا ارائه نظــــــرات خود راهگشای من در بهتر شدن مطالب وبلاگ باشید."

جز 100 وبلاگ برتر در سال 92

 • ۲
 • ۰

انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی به تازگی کتابی با نام "اصولگرایی در اندیشه امام خمینی" منتشر کرده است و نویسندگان این کتاب در آن سعی دارند در درجه اول اصولگرایی را به خوانندگان معرفی کنند و در درجه دوم ارتباطی را که این اندیشه و گفتمان با اندیشه‌ های امام خمینی (ره) دارد، نشان دهند. این کتاب بحث را درباره عنوان اصولگرایی آغاز می‌ کند و با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی پدیده‌ ای پویا و زنده است که به رو به تکامل می‌ رود، به این نکته اشاره کرده‌ اند که انقلاب اسلامی ایران در مسیر تکاملی خود همواره مفاهیم تازه‌ ای می‌ کند که نشان از پویایی آن دارد.

نویسندگان سپس به بحث درباره مفهوم اصولگرایی می‌ پردازند که هر چند در سال‌ های اخیر به یکی از پارادیم‌ های انقلاب اسلامی تبدیل شده است، در گذشته‌ ای نه چندان دور با واژه‌ هایی دیگری همراه بود و هم‌ اکنون مفهوم اصول‌ گرایی در ابعاد وسیع‌ تری به ویژه در تضاد و تقابل با اندیشه‌ های لیبرال دموکراسی فضاهای جهانی را جستجو می‌ کند.

آنچه در ادامه این گزارش می‌ آید مروری است بر آنچه که نویسندگان در این کتاب به عنوان اصولگرایی به خوانندگان معرفی کرده‌اند و نسبتی که اندیشه با جریان‌ های سیاسی دارد:

 

 • اصول گرایی از مکتب امام خمینی ظهور کرد

اصول‌ گرایی نیز همانند سایر مفاهیم، از مکتب امام خمینی ظهور کرد و خاستگاه آن انقلاب اسلامی است. اصولگرایی باز تولید ارزش‌های انقلابی و اسلامی در همه‌ زمان‌ ها است. انقلاب اسلامی در زیرین‌ ترین لایه‌ های خود ریشه در نگرش کل گرایانه‌ توحیدی امام خمینی دارد و در اندیشه‌ توحیدی امام، یک نگاه سیستمی و یک پارچه به همه‌ عالم از جمله دین و سیاست وجود دارد در نتیجه ذات حرکت سیاسی و اجتماعی در اندیشه‌ امام خمینی توحیدی است و جهت دینی دارد.

 

 • رویکردی که همه پدیده‌ ها را در قالب دین تعریف می‌ کند

اصول‌ گرایی رویکردی حداکثر گرایانه به دین است که در آن سعی می‌شود همه‌ پدیده‌ های اجتماعی و عرفی در کلیت دینی و توحید تعریف شوند و همه‌ پدیده‌ ها در مسیر تربیت انسان، ساماندهی می‌شوند. حتی واژه سیاست که تعریف مرسوم آن صرف اعمال قدرت از منظر جامعه‌ شناسان سیاسی است، در رویکرد اصول‌ گرایانه جهت اصلاحی و تربیتی به خود می‌ گیرد. از این منظر، هدف حکومت و سیاست تربیت انسان برای رسیدن به خدا و تقرب به او است. هدف از تشکیل حکومت اسلامی در مکتب امام خمینی، اجرای احکام اسلام است و به همین دلیل انقلاب اسلامی در مقایسه با سایر انقلاب‌ ها از گفتمان مخصوص به خود برخوردار است که آن را از دیگر حرکت‌ های مشابه متمایز می‌کند بنابراین اصولگرایی در مکتب امام خمینی در واقع احیای اسلام ناب محمدی است که رکن اصلی آن توحید و رکن دوم آن وحدت مردم براساس محوریت توحید و رکن سوم آن رهبری فقیه جامع‌ الشرایط در عصر غیبت امام معصوم (ع) است. عناصر و مولفه‌ های چنین دیدگاهی به طور مفصل در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ظهور و بروز یافته است که در واقع محصولات مبارزات طولانی مردم ایران به رهبری امام خمینی و نابودی رژیم سلطنتی پهلوی به شمار می‌ رود.

 

 • اصولگرایی به یک حزب سیاسی تعلق ندارد

اصولگرایی در واقع ظهور ماهیت انقلاب اسلامی و مکتب امام خمینی است و به یک حزب یا جناج سیاسی خاص منحصر نمی‌شود و به همین دلیل ویژگی‌ های مشخصی دارد که محوریت آن حاکمیت اسلام ناب محمدی و مبارزه با طاغوت‌ های داخلی و استکبار جهانی است.

 

 • نگاهی برای احیای هویت اسلامی

اصولگرایی به عنوان منظومه‌ ای از مفاهیم و ساختارهای معانی، بر یک نظام فکری در جمهوری اسلامی دلالت دارد که بر آموزه‌ ها، اندیشه‌ ها و آرمان‌ های اسلامی استوار است. این اصولگرایی نو ظهور به "هویت اسلامی" نگاهی احیاگرانه دارد و اسلام گرایی را نهضت مداومی می‌ پندارد که مدام باید باز تولید شود. از این منظر این نگرش به فلسفه‌ انقلاب اسلامی نزدیکتر است و دلایل اجتماعی آن را پوشش می‌ دهد.

 

 • اصول گرایی یعنی بسط گفتمان انقلاب اسلامی

در انقلاب اسلامی بر خلاف انقلاب‌ های رهایی بخش سکولار به واسطه‌ اصل بودن گفتمان اسلامی و اندیشه‌ های مأخوذ از آن و مبنای مستحکم فلسفی صدرایی و اصل ولایت فقیه، اصول‌ گرایی فارغ از همه‌ دسته‌ بندی‌ های کلیشه‌ ای تنها بسط مداوم گفتمان انقلاب اسلامی و تفکرات امام خمینی (ره) را پی می‌ گیرد.

 

کتاب "اصولگرایی در اندیشه امام خمینی" در ۱۱۳ صفحه به همت مریم سالاری سه‌دران و عباس کاکائی باغچه میشه توسط موسسه فرهنگی و هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ۲۷۶ صفحه با قیمت ۸۵۰۰ تومان منتشر شده است.

منبع

نظرات (۹)

انشالله به زودی با همفکری دوستان، گفتمانی پیرامون علل شکست در انتخابات و بررسی وظایف یکایک ما در این دوره در وبلاگ ارتفاع پست ایجاد خواهد شد.
...
...
...
...
حضور شما در این گفتمان و دعوت از دوستان خود، ما را در ایجاد یک زنجیره گفتمانی بزرگ و رسیدن به نتایج انقلابی کمک خواهد کرد.
***************انشالله******************
 • مصطفی روحی
 • سلام 
  سپسگزارم بخاطر معرفی کتاب
  موفق باشید
  پاسخ:
  سلام. پیروز باشید
 • سید میلاد موسوی
 • پیام: آینده از آنِ کسانی است که به استقبالش می روند(نیچه)
  درود فراوان؛
  امیدوارم حالتان خوب باشد؛
  با دو نوشته با سرنوشتار :
  - آموزش فتوشاپ: ایجاد زوم با ذره بین
  - فضیلت و خواص سوره فرقان
  بروز شدیم..
  هم اینک بدرود.
 • نیما انصاری
 • مطلب زیبایی بود.

  درود دوست! خوبی؟
  با مطالبی جدید بروز هستم.
  اگر فرصتی کردی بیا و حضور برسان !
  باتشکر-انصاری
  مدیریت وبلاگ استیضاح
  امام حسن عسگری (ع) فرمودند: تمام بدیها در اتاقی است و در آن قفل است و کلید گشودن آن دروغ است.
  مستدرک الوسائل کتاب حج باب ۱۲۰

  اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم احفظ قائدنا امام الخامنه ای
  اللهم ارزقنا شهادة فی سبیلک
  وقتی کبوتری شروع به معاشرت با کلاغهامی کند پرش سفید می ماند اما قلبش سیاه می شود.

  زیبا بود

  اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم احفظ قائدناامام الخامنه ای
  اللهم ارزقنا شهادة فی سبیلک
 • جوان انقلابی
 • سلام و عرض ادب.

  ممنون از کتاب های خوبی که معرفی میکنید.

  یاریحان
  سلام علیکم
  ممنون از روشنگری های همیشگیتون
  یاعلی
  التماس دعا
  سلام
  جالب بود ممنون .